How Much Does Sylvan Learning Center Cost A Month

Sylvan Learning Center Cost. $50/hr. Huntington Learning Center Cost. $50/hr. Kumon Prices. $150/month. See all cost guides. via

Is Sylvan tutoring worth the money?

Sylvan provides programs that are more hands-on, typically having a three-to-one student-teacher ratio. Sylvan is also the more expensive option, but the academic results reported by the company do indicate students see significant benefit. via

What do Sylvan tutors get paid?

How much does a Tutor at Sylvan Learning Centers make? The typical Sylvan Learning Centers Tutor salary is $15 per hour. Tutor salaries at Sylvan Learning Centers can range from $9 - $34 per hour. via

Do Sylvan Learning Centers make money?

With an average gross revenue of $518,159 among the top 25% of territories, Sylvan offers an opportunity as rewarding financially as it is emotionally. via

Is Sylvan or mathnasium better?

Mathnasium is a “math-only learning center” with math help, math enrichment and high school math. Sylvan provides expert help in all subject areas— from help in reading, writing, test prep and study skills, through enrichment in robotics, coding, engineering and more. via

Is Kumon worth the money?

Kumon can be very beneficial, but as a student, repetitive learning can also become, for lack of better words, boring, as well as discouraging. In order for kids to truly retain information, they should engage in unique and changing activities to help them learn in a number of ways and stay interested. via

Does Sylvan work with dyslexia?

The director of a private tutoring company says it is possible to help students who have characteristics of dyslexia. Sylvan will test the student for reading comprehension, she said. Topics may include phonics, vocabulary and fluency. Sylvan will build a program based on that assessment. via

How many Sylvan Learning Centers are there?

With more than 750 locations worldwide, you're sure to find a location near you. via

Who owns Sylvan Learning Centers?

Sylvan Learning via

How do I open a Huntington Learning Center?

To buy a franchise with Huntington Learning Centers, you'll need to have at least $50,000 in liquid capital and a minimum net worth of $200,000. Franchisees can expect to make a total investment of $133,458 - $276,669. via

Why is Mathnasium so expensive?

This can be explained by the fact that Mathnasium students attend a physical location, so a large part of the higher fees is to account for rental of the tutoring space. Since Thinkster Math students don't need to attend a center and can take lessons online at their convenience, the costs are more reasonable. via

How much does Mathnasium cost per month?

The average cost for Mathnasium tutoring is around $200 to $300 per month. The price of tutoring can vary greatly by region (and even by zip code). View local Mathnasium centers and math tutors or get free estimates from tutors near you. via

What do you do at Mathnasium?

Mathnasium is a math-only learning center and supplemental education provider. Therefore, our mission is to support other institutions like schools, families, and educational organizations by helping students understand and master math. via

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *