How Much Does Alfalfa Hay Cost

via

What's the price of alfalfa?

Alfalfa seed of modern varieties can cost over $4.00 per pound, while older varieties can be purchased for $2.00 per pound or less. via

Is alfalfa hay expensive?

Alfalfa is legume hay, and it's expensive. But many horse owners believe it's worth its high cost because alfalfa provides high-quality nutrients, fats, and proteins. Timothy hay is popular grass hay that horses digest easily and is a good source of energy. As for its cost, it falls in between bermudagrass and alfalfa. via

How much is a 1200 pound bale of hay worth?

If you add to this the cost of baling, about $15 per round bale, then your cost for a 1,200-pound round bale is now $35.30. via

Why is alfalfa hay so expensive?

Alfalfa hay, in particular, has become more expensive. Because of greater pressure for land use, the amount of land devoted to alfalfa has declined by nearly 4 million acres since 1995. Not surprisingly, as alfalfa supplies have become tighter, its cost has risen by nearly 50 percent in the last 20 years. via

Is alfalfa good for humans?

Although alfalfa is frequently used to feed horses and rabbits, it's good for people, too. Besides consuming it as a supplement, humans eat alfalfa in the form of sprouted seeds, found in the produce section of most grocery stores. Just 1 cup of alfalfa sprouts provides the following nutrients: Calories: 7.6. via

How long is hay good for?

You can store hay indefinitely if the stack is managed correctly; although, in humid climates, using hay within three years of harvest is ideal. Hay growers need to bale it at correct moisture levels because if it's baled too damp the hay will generate heat, which leads to molding. via

How long do you take alfalfa cuttings?

Maximum dry-matter yield of alfalfa and most forages is often obtained by harvesting the first cutting of the season at nearly full bloom and harvesting subsequent cuttings at 40 to 45 day intervals until late August or early September, referred to as a "3 summer-cut system." This system produces forage relatively via

How much does a 50 lb bale of hay cost?

From the hay market, square bales, on average, will cost you between $3 and $10 per bale, but some farmers prefer selling their hay per pound, in which case such a bale will be around 50 pounds. via

How much does a round bale of hay cost 2020?

Large round bale straw averaged $58.00 per bale (a range of $40.00 - $85.00). In Nebraska, hay sold steady, demand is light in 2020. Some are having a hard time delivering hay because of muddy conditions. In Iowa, hay prices are lower compared to prices earlier in the fall. via

How much does a bale of grass sell for?

"For the quality of the hay it's a pretty good price … we'd only be looking at $30–$40 a bale in a normal year," Mr Manser said. High prices have been reported at other clearing sales too, with pasture hay selling at a clearing sale in Kernot, Victoria, for roughly $450/tonne. via

Why is hay so expensive now?

What does it all mean? A case for higher hay demand and stronger prices can be found in shrinking alfalfa acres and production, more dairy cows to feed, an improving hay export market, and higher grain prices. via

How many bales of hay does a horse eat per month?

Q: How many bales of hay does a horse eat per month? A horse can eat anywhere from 15-25 pounds of hay a day, which generally equates to a half of a 45/50-pound square bale of hay per day (~15-30 bales per month). via

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *